Българската компания за водородни технологии – Green Innovation, затвори рунд за финансиране, воден от Карол, с участието на IMPETUS Capital, MFG Invest и ангели инвеститори.
МФГ Инвест АД извърши инвестиция в размер на 214 936 лева в компанията за водородни технологии Грийн Иновейшън АД с ЕИК: 207142118.
Размерът на целия рунд за финансиране е 2 милиона евро.
Промяната, отразяваща увеличението на капитала на Грийн Иновейшън АД, е вписана на 10.01.2023 г. в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Green Innovation е специализирана в разработването и внедряването на иновативни технологии за производство на водород.
Набраното финансиране ще бъде използвано за увеличаване производствения капацитет, дооборудване и привличане на нови експерти в компанията.
Green Innovation разработва иновативни технологии за различните приложения на водорода в енергийната система. Компанията може да конфигурира технологията си според специфичните нужди на разнородните проекти. Продуктите са модулни, идеално конфигурирани да работят като един – нямат лимит в производството на чист водород. Технологията позволява да се изгради процес според енергийните изисквания на клиента. Всяка система се разработва и произвежда конкретно за спецификите на проекта. Индивидуалното производство гарантира максималната ефективност и икономия.
Green Innovation стартира дейноста си през 2016 г., като за последните две години има успешно реализирани 82 проекта в три различни държави.
„56 водородни системи с различен капацитет са интегрирани в индустриални предприятия и обществени сгради. Някои от нашите електролизьори работят повече от четири години, отчитайки отлични резултати. Радваме се, че чрез дейността си можем да демонстрираме огромния потенциал на водорода и множеството му приложения. Неговото производство създава много нови възможности за енергийна ефективност и независимост. Ние вярваме, че именно водородът може да бъде основен енергиен източник. Той е универсален, има нулев въглероден отпечатък и може напълно да замени конвенционалните горива.“, споделя основателят на Green Innovation Драгомир Иванов.
Подписването на Парижката конвенция заяви амбициите на Европа да стане неутрална до 2050 г. Изкопаемите горива генерират 89% от глобалните CO2 емисиите. Те са невъзобновяем източник и в момента доставят около 80% от световната енергия. Намаляването на емисиите ще изисква драстични промени и трансформиране на цялата енергийна система чрез огромно редуциране на дяла на изкопаеми горива главно за сметка на възобновяеми енергийни източници. На водорода се отрежда ключова роля в постигането на Европейски зелен пакт като се предвижда световното производство на водород да нарасне от 4 до 7 пъти. Очаква се електролизата да бъде основен двигател на растежа с дял от 62% през 2050 г. (спрямо 5% през 2020 г.) от общото производство на Н2 на годишна база.